Czy praca może wzmacniać zakupoholizm?
Szukając przyczyn zakupoholizmu, docieramy zarówno do takich czynników jak relacje z rodzicami, wychowanie, własny obraz siebie oraz bardziej zewnętrznych. Do nich zaliczamy z kolei otoczenie, czyli znajomych, korzystanie z internetu, w szczególności z social media, chęć przynależności do grupy czy wszechobecny przekaz marketingowy, który namawia nas do czerpania satysfakcji z zakupów. Czy zatem praca, którą wykonujemy na co dzień, może również mieć wpływ na to, że popadniemy w zakupoholizm?
Tak postawione pytanie może być pewnym zaskoczeniem. Kiedy jednak bardziej się na tym zastanowimy, ma to sens. Wyobraźmy sobie alkoholika pracującego w sklepie, a jakże z alkoholem. To byłoby dla niego trochę jak tortura, czyż nie?
I nawet jeśli nie rzuci się on, aby opróżnić jedną z butelek, które ma na wyciągnięcie ręki, to po powrocie do domu jego ciąg do kieliszka może być już nie do zniesienia. Siła woli jest w tym momencie już na wyczerpaniu i wystarczy mini impuls, aby sięgnąć po butelkę. Oczywiście to skrajny przykład, gdyż alkoholik wcześniej czy później przejawia problemy w pracy, i raczej trudno się spodziewać, aby pracodawca zatrudniał kogoś, od kogo choć raz poczuł alkohol.
Wróćmy jednak do naszego tytułowego pytania. Załóżmy, że masz problem z zakupoholizmem i pracujesz w dziale odpowiedzialnym za robienie zakupów dla sieci sklepów z odzieżą, kosmetykami, artykułami do domu lub pracujesz bezpośrednio w jednym z takich miejsc. Każdego dnia przeglądasz strony internetowe, katalogi, oferty z setkami produktów. Widzisz ceny, informacje o rabatach itd. Jak się czujesz po takim dniu? Zakładam, że jesteś skrajnie wyczerpany.
Jedną z głównych zmian, jakie należy wdrożyć podczas terapii uzależnień, jest odcięcie się, ograniczenie do absolutnego minimum kontaktu z przekazem reklamowym, stronami internetowymi, katalogami z produktami.
Tylko jak to zrobić, mając taką pracę?
Wyjściem najprostszym i najtrudniejszym zarazem byłaby zmiana pracy. Jak to jednak zwykle bywa, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Inną opcją może być poproszenie o zmianę działu o ile to możliwe. Zakładam, że zamawianie materiałów budowlanych, zakup opon czy okien nie będzie cię ekscytować tak jak widok kolejnych sukienek, czy perfum.
Wpływ codziennej pracy na nasze zmagania z kupnoholizmem to temat, który praktycznie nie jest poruszany, a przecież zdecydowana większość zakupoholików na co dzień pracuje. Z powyższego wynika wyraźnie, iż praca, która dla „normalnej” osoby nie stanowiłaby problemu, dla osoby zmagającej się z nałogiem kupowania może być potężnym spowalniaczem lub wręcz uniemożliwiać wyjście z nałogu. To tak jakby walczyć z alkoholizmem i mieć w domu kredens pełny butelek z trunkami albo walczyć o zrzucenie paru kilogramów mając szafkę pełną słodyczy. Ciągłe pokusy na dłuższą metę są nie do zniesienia. Nieważne czy jest to alkohol, papierosy, słodycze czy sukienki i buty.
Jeśli np. w wyniku stresu wzrośnie w Tobie to niepokojące, drażniące napięcie, które staje się wręcz nie do zniesienia, co wówczas robisz? Najlepszym sposobem na jego rozładowanie stają się…zakupy. I tak pozostajesz w błędnym kole.
Przyjrzyj się swojej pracy i zastanów się, czy może mieć ona jakiś wpływ na to, że kupujesz więcej niż, miałoby to sensowne wytłumaczenie. Jeśli tak, nie można wykluczyć, że grozi Ci uzależnienie od zakupów. Wówczas nie ma na co czekać, trzeba działać. I nie chodzi o to, aby następnego dnia rzucić pracę, bo nie mało kogo na to stać. Bardziej o to, aby zdać sobie sprawę z powstałego problemu i szukać pomocy.
Istnieje bardzo duża szansa, że po przejściu terapii uzależnień, wyrobieniu właściwych nawyków i wzmocnieniu swojego poczucia wartości nauczysz się rozładowywać napięcie, stres wywołujące frustrację i reagować na niepowodzenia w inny sposób niż zakup kolejnej rzeczy. Wówczas widok katalogów z produktami potraktujesz jak paletę z cementem, czyli coś, co jest ci całkowicie obojętne. No, chyba że planujesz remont mieszkania:).
Przeczytaj również:
Czym jest zakupoholizm?
Przyczyny zakupoholizmu
Dlaczego zakupoholizm dotyka zazwyczaj kobiet?
Zakupoholizm internetowy
Zakupoholizm u młodzieży
Powrót na stronę główną 👆
Dodaj komentarz