Jak ograniczyć zakupy, kiedy ogarnia nas nuda?

Czy zdarza Ci się kupować rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz? A jeśli tak, to czy udało Ci się odkryć okoliczności, które temu sprzyjają? Jedną z nich może być np. dobrze nam wszystkim znana nuda. W poniższym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą wiedzą na temat tego, w jaki sposób nuda może sprzyjać niepotrzebnym wydatkom oraz jak ograniczyć zakupy, dzięki zrozumieniu i opanowaniu tego problemu.
Czym jest nuda i dlaczego czasem każdy potrzebuje się ponudzić?
Zacznijmy od początku. Stan, którym jest nuda zna chyba każdy. Co ciekawe, nuda, choć wydaje się dość neutralna, bardzo często jest źle postrzegana. Kultura, w której żyjemy promuje raczej aktywność, działanie. Hitem ostatnich lat jest termin „produktywność”, wokół którego powstają m.in. książki, szkolenia. Osoby, które przyznają, że się nudzą są postrzegane jako leniwe, apatyczne, nieproduktywne. To określenia stawiające je w złym świetle. I często krzywdzące, bo wypowiadane bez zagłębiania się w sytuację danej osoby. Bywa bowiem, że nuda jest pewnego rodzaju ucieczką, odpowiedzią na nieumiejętność odnalezienia w sobie radości z życia, chęci do podjęcia jakiejś aktywności. Taki stan wymaga sięgnięcia po fachową pomoc. To na szczęście tylko jedna strona medalu o nazwie nuda.
Druga jest o wiele bardziej pozytywna. Mówi ona wyraźnie, iż nuda jest naturalną częścią naszego życia. Odczuwana od czasu do czasu przynosi nam wymierne korzyści. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że codzienny pęd życia uniemożliwia nam wręcz znalezienie chwili dla siebie. Tymczasem to właśnie nuda jest momentem, w którym nasz mózg może odpocząć, możemy zastanowić się na sobą, swoimi potrzebami, pragnieniami. To w chwili „nic nierobienia” przychodzą nam do głowy kreatywne pomysły, które możemy wykorzystać, kiedy już wrócimy do swojego rytmu.
Nuda jest więc naturalnym i nieuniknionym stanem ludzkiego umysłu. Nie musimy się jej bać ani się jej wstydzić. Nuda może być okazją do rozwoju i odkrywania siebie a przy okazji do odpoczynku i regeneracji.
Jak ograniczyć zakupy, kiedy nuda staje się furtką do nadmiernych wydatków?
Znając już obie strony medalu, możemy przejść do sedna tematu. Nuda może stać się problemem, gdy nie potrafimy jej konstruktywnie wykorzystać lub gdy staje się ona chroniczna i wręcz nieznośna. Osoby o pewnych predyspozycjach mogą szukać ucieczki od nudy w zachowaniach, które dają im chwilową gratyfikację, ale nie rozwiązują problemu. Jednym z takich zachowań jest robienie zakupów.
Kluczowe jest tutaj zrozumienie, że robienie zakupów nie jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z nudą. Zakupy nie zmieniają naszej sytuacji życiowej ani nie dodają nam wartości. Zakupy są tylko chwilowym ukojeniem lub dużą dawką adrenaliny. Stany ten jednak szybko przemijają, pozostawiając po sobie pustkę, rozczarowanie lub poczucie winy. Odpowiedź na pytanie: jak ograniczyć zakupy? związane z nudą zaczyna się od tego, aby zdać sobie z tego sprawę, że nuda może być wyzwalaczem do kolejnych zakupów. Kolejnym krokiem będzie nauka, w jaki sposób zapanować nad nudą w konstruktywny sposób.
Kto jest szczególnie narażony na nadmierne kupowanie w następstwie ogarniającej go nudy?
Nie każdy, kto się nudzi, staje się zakupoholikiem. Nie każdy, kto robi zakupy, robi to z nudów. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko nadmiernego kupowania w reakcji na nudę. Oto one:
- Niska samoocena i brak poczucia własnej wartości
Osoby, które mają zaniżoną samoocenę, mogą zupełnie niepotrzebnie utożsamiać nudzenie się z czymś co czyni je gorszymi od tych aktywnych, wiecznie zaganianych. W rezultacie sięgają po zakupy jako formę aktywności. - Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami
Nuda może wywoływać u niektórych osób niepokój, smutek, lęk, gniew czy frustrację, które skłaniają do dokonywania zakupów. Stają się one wówczas formą ucieczki lub pocieszenia. - Brak zainteresowań i pasji
Osoby, które mają monotonną pracę, rutynę domową a do tego nie mają szerszych zainteresowań, mogą czuć się znudzone swoim codziennym życiem. Mogą szukać wyzwań i nowego sensu poprzez robienie zakupów. Myślą przy tym, że kupując nowe rzeczy, będą miały coś do roboty lub do czegoś dążyły. - Brak wsparcia społecznego i relacji interpersonalnych
Powszechnie mówi się, że coraz więcej osób czuje się samotnych. Brakuje im poczucia przynależności i akceptacji, przez co mogą czuć się izolowane w codziennym życiu. To z kolei może skłaniać je do robienia zakupów. Mogą myśleć, że kupując nowe rzeczy, będą miały coś do pokazania lub do dzielenia się z innymi ludźmi. Wiadomo jednak, że nie jest do dobry kierunek.
Oto 5 sposobów na to, jak ograniczyć zakupy dzięki zagospodarowaniu nudy
- Przełam swoją rutynę
Nuda często wynika z powtarzalności i przewidywalności naszego życia. Możesz spróbować wprowadzić do swojego dnia coś nowego lub innego, co da Ci poczucie świeżości i ożywienia. Może to być coś prostego jak zmiana drogi do pracy, spacer lub rower zamiast auta, lub autobusu. Unikaj przychodzenia do domu, wrzucania nieprzemyślanych posiłków do żołądka i zasiadania do TV lub co gorsza przeglądania social mediów. - Znajdź nowe hobby lub rozwijaj stare
Hobby to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, które daje nam satysfakcję, radość i poczucie spełnienia. Może to być coś kreatywnego, sportowego, edukacyjnego lub relaksacyjnego. Ważne, żebyś robiła to dla siebie, a nie dla innych. Hobby może pomóc Ci odkryć nowe talenty i zainteresowania oraz co ważne poznać nowe osoby. - Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne
Nuda może być ważnym sygnałem, że potrzebujesz zadbać o swoje ciało i umysł. Możesz to zrobić poprzez zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, techniki relaksacyjne i wystarczającą ilość snu. Te pozornie proste działania poprawią Twoje samopoczucie, nastrój i dodadzą energii. - Nawiąż lub pogłęb relacje z innymi ludźmi
Nuda może być również oznaką samotności, lub braku bliskości z innymi. Możesz spróbować nawiązać nowe znajomości lub odświeżyć stare kontakty, które nieco zaniedbałaś, chociażby ze względu na dużą ilość pracy. Obecnie coraz więcej osób szuka znajomości poprzez różnego rodzaju kółka zainteresowań, kursy, fundacje, domy kultury. Początki są zawsze najtrudniejsze, ale zdecydowanie warto podjąć próbę. Relacje z innymi ludźmi, poczucie przynależności bardzo korzystnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Maleje przy tym również chęć do kompensowania sobie czegokolwiek poprzez zakupy. - Ucz się czegoś nowego lub podnieś swoje kwalifikacje
Paradoksalnie nuda oznacza, że masz na nią czas. Gratuluję. W czasach, w których niemal wszyscy narzekają na chroniczny brak czasu to doskonała wiadomość. Jeśli męczy Cię zwykłe leżenie i liczenie przesuwających się chmur na niebie, możesz, choć część tego czasu przeznaczyć na szeroko rozumiany i modny rozwój osobisty. Możesz poszerzyć swoją wiedzę poprzez czytanie książek, oglądanie filmów, słuchanie podcastów. Uczenie się czegoś nowego może być nie tylko ciekawe, inspirujące, ale niezwykle przydatne. Jeśli odkryjesz np. że interesuje Cię psychologia, możesz pomóc sobie słuchając, co mają do powiedzenia specjaliści w tej dziedzinie. W ten sposób szybko odkryjesz, że nie tylko Ty zmagasz się z różnymi problemami.
Próbuj i nie bój się zmian. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: Jak ograniczyć zakupy wywoływane nudą? Każdy z nas jest inny, co sprawia, że na każdą osobę zadziała coś innego. Ważne jest, aby mieć z czego czerpać wiedzę, w czym mam nadzieję, powyższy tekst będzie choć trochę pomocny.
Podsumowując
Zaakceptuj nudę jako część życia, która ma do spełnienia określoną funkcję. Nie musisz się jej wstydzić ani zwalczać. Możesz ją po prostu zaobserwować i poczuć, bez oceniania czy krytykowania. Dopiero, jeśli złapiesz się na tym, że nuda popycha Cię w kierunku zakupów, szukaj sposobów na jej bardziej konstruktywne zagospodarowanie. Na szczęście jest ich na to całkiem sporo. Trzymam kciuki 👍
Podoba Ci się powyższy tekst i sposób podejścia do tematu?
Jeśli tak powinien zainteresować Cię e-book 📚mojego autorstwa.👇

„Jak mniej kupować” to publikacja, dla każdego, kto łapie się na tym, że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź więcej szczegółów klikając TUTAJ
Dodaj komentarz