Dlaczego nie warto pić kawy przed wyjściem na zakupy?

Z pewnością nie raz czytałeś news typu „amerykańscy naukowcy odkryli, że”. Można do nich podchodzić z pewnym przymrużeniem oka. Jednemu nie można jednak zaprzeczyć. Kto jak kto, ale to właśnie amerykańscy naukowcy mają ogromne możliwości (w tym finansowe), aby prowadzić różnego rodzaju badania. Nie przez przypadek również to spod pióra amerykańskich profesorów, doktorów, psychologów wychodzi większość liczących się książek naukowych. Duża część z nich nie doczeka się nawet polskiego tłumaczenia. Dlatego, warto śledzić, co też tam odkryli, nawet jeśli nie jest to nic rewolucyjnego. Co to ma jednak do tytułowej kawy, zapytasz? Już wyjaśniam.
Odkrycie o, którym wspominam, jest raczej potwierdzeniem tego, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, iż nasze zachowanie nie pozostaje w oderwaniu od miejsca, w którym jesteśmy, lub tego, co robiliśmy chwilę wcześniej. Jeśli przynajmniej od czasu do czasu zastanawiasz się jak mniej kupować podczas wizyty w galerii handlowej, mam dla ciebie krótką, acz praktyczną wskazówkę. Co ważne potwierdzoną przez naukowców. Tym razem z University of South Florida.
Kawa a skłonność do robienia zakupów
Otóż badacze ci podkreślają, iż występuje widoczny związek pomiędzy wypitą kawą a wartością robionych zakupów wkrótce po jej spożyciu. Entuzjazm, pobudzenie pochodzące od kofeiny zawartej w kawie plus specyfika miejsca, którym jest galeria handlowa, sprawiają, że o wiele łatwiej dać się ponieść i kupić coś, o czym normalnie nawet byśmy nie pomyśleli. Wiedza, szczególnie potwierdzona badaniem może pomóc każdemu, a szczególnie osobom, które łapią się na tym, że kupują więcej, niż planowały. Osoby takie powinny bacznie zwrócić uwagę na to, co robiły na godzinę przed zakupami. Jeśli była to kawa ☕tuż przed wyjściem, mamy jednego z winowajców naszego zachowania. Idąc dalej tym tropem, jeśli już wchodzimy do galerii bogatsi w wiedzę, omijajmy usytuowane tam kawiarnie szerokim łukiem.
Jakimś dziwnym trafem bardzo często znajdują się ono blisko wejść? Przypadek? Raczej nie.
Zapach świeżo palonej kawy (rozpylany często specjalnie) ma jedno zadanie. Skusić nas na kubek aromatycznego napoju. Co się potem dzieje już wiemy? Skacze nam tętno. Stajemy się pobudzeni, poprawia się nam nastrój i nagle witryny sklepowe stają się jakby większe, interesujące.
Jedna kawa to nawet o 50% większa wartość zakupów
W próbie badawczej, osoby po wypiciu kawy wydały nawet 50% więcej niż osoby, które piły wodę.
Wynik robi wrażenie nieprawdaż? Badacze przyglądali się również koszykom klientów, którzy wydali więcej i odkryli, iż spora część ich zawartości należała do kategorii produktów zbędnych. Można to wytłumaczyć właśnie podniesionym poziomem entuzjazmu, który przykrył na chwilę zdrowy rozsądek i dbałość o stan portfela.
Nie od dziś wiadomo, że sklepy dwoją się i troją, aby poprawić nastrój klientom podczas zakupów.
Muzyka w tle, specjalnie rozpylane zapachy, odpowiednie światło. Do tego reklamy ze starannie dobranym przekazem zarówno słownym, jak i kolorystycznym, które mają za zadanie przykuć naszą uwagę.
Jak można wykorzystać to na własną korzyść?
Wiedząc o tym, że kawa działa na nas pobudzająco, odpuśćmy sobie jej wypicie na czas po zakupach. Ewentualnie kupmy ją niejako na ich zwieńczenie. Wówczas zyskujemy szansę na to, że wydamy na jedno Latte, a nie kolejne, zbędne przedmioty, które po wejściu do domu zapełnią i tak już pękające w szwach szuflady, szafy. W przeciwnym razie, gdy kofeina przestanie działać, znów dopadnie nas złość na to, że daliśmy się nieco ponieść podczas zakupów.
Do zapamiętania z powyższego
Jak mniej kupować? – Pić mniej kawy ☕, przynajmniej tuż przed zakupami.
Źródło:
https://www.usf.edu/news/2022/tight-budgeters-beware-skip-the-coffee-before-shopping.aspx
Zainteresował Cię ten temat?
Więcej o tym jak stawić czoła zakupowym pokusom piszę w e-booku mojego autorstwa 📚👇

„Jak mniej kupować” to książka, dla każdego, kto łapie się na tym,
że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat
mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad
jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź szczegóły 👉 KLIKNIJ
Dodaj komentarz