Jak Stoicyzm może pomóc pokonać uzależnienie od zakupów?

stoicyzm a uzależnienie od zakupów

Być może zaskoczył Cię tytuł tego wpisu, ale bez obaw. Nie będę w nim namawiał do praktykowania stoicyzmu. Wychodzę jednak z założenia, że każdy człowiek ma w głowie bardzo ograniczoną liczbę pomysłów na rozwiązanie dowolnego problemu lub zmianę zachowania. Zwykle lista z pomysłami liczy 2-3 pozycje. Kiedy je wykorzystamy i nadal nie mamy efektów, szukamy dalej. Wówczas naturalnym sposobem jest to, że sięgamy po pomoc z zewnątrz. Pytamy wśród rodziny, znajomych o ile problem nie jest delikatnej natury. Rzecz w tym, że w przypadku uzależnienia od zakupów, nikt raczej nie będzie się tym chwalił. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj internet. Jego zaletą, jak również przekleństwem jest to, że uzyskujemy mnóstwo odpowiedzi w ciągu kilku sekund i musimy poświęcić sporo czasu, aby wydobyć z tej masy informacji coś dla siebie. Poza tym bardzo często te naprawdę niestandardowe i dobre pomysły są nieco ukryte.

Trzeba trafić na nie nieco przy okazji, szukając, czytając artykuły, książki, słuchając podcastów itd. I tak właśnie było w tym przypadku. Szukając przyczyn i sposobów na walkę z uzależnieniem od zakupów, które mogą być pomocne dla Was drogie czytelniczki i czytelnicy trafiłem na treści związane ze stoicyzmem. Początkowo byłem dość sceptyczny. Ale w miarę jak poświęciłem mu kilka godzin zrozumiałem, że może być użyteczny. A tego nam właśnie często brakuje. Pomysłów, w jaki sposób ludzie mogą wykorzystać daną wiedzę w swoim codziennym życiu. Tyle tytułem wstępu, przyznaję długiego wstępu.

Zanim przyjrzymy się stoicyzmowi bliżej ważna uwaga

 • nie musisz być stoikiem, aby z powodzeniem wdrażać w życie niektóre z rad, które wywodzą się ze stoicyzmu.
 • nie musisz czytać wielu książek o stoicyzmie, aby móc czerpać z wartości, które niesie filozofia.
 • możesz nie zgadzać się z niektórymi przesłaniami stoicyzmu, uważając, że w dzisiejszych czasach o wiele trudniej jest je wdrożyć w życie, gdyż dzisiejszy świat zmienił się mocno w ciągu 2300 lat, bo tyle liczy sobie filozofia stoicka.

Kluczowe w tym wszystkim są jednak pewne podstawy stoicyzmu, które Tomasz Mazur, jeden z najbardziej znanych polskich stoików, autor książek, twórca podcastu oraz organizator warsztatów ujmuje następująco:

Celem nadrzędnym stoicyzmu jest dbanie o szeroko rozumiany dobrostan jednostki, czyli nas samych”.

Brzmi atrakcyjnie i jakże aktualnie prawda?
Któż nie chciałby żyć szczęśliwie, w zdrowiu, w zgodzie ze sobą, wśród bliskich nam osób?
Chyba każdy.

Czym jest stoicyzm?

Stoicyzm to szkoła filozoficzna, która powstała w starożytności i była praktykowana przez wielu znanych myślicieli i przywódców. Stoicyzm opiera się na idei, że nasze szczęście i spokój zależą od tego, jak radzimy sobie z tym, co dzieje się poza naszą kontrolą. Stoicy uważali, że nie możemy wpływać na to, co nam się przydarza, ale możemy kontrolować nasze reakcje i postawy. Dlatego stawiali nacisk na rozwijanie cnót takich jak mądrość, sprawiedliwość, odwaga i umiarkowanie. Stoicyzm uczy nas także, jak odróżniać to, co jest dla nas naprawdę ważne i wartościowe od tego, co jest tylko pozornie atrakcyjne lub pożądane.

Dlaczego stoicyzm zyskuje na popularności, pomimo że jego historia ma ponad 2300 lat?

Stoicyzm jest ponadczasowy i przydatny nawet w naszych czasach, ponieważ pomaga nam radzić sobie z wieloma wyzwaniami, które napotykamy w codziennym życiu. W dobie nadmiaru informacji, reklam i bodźców, stoicyzm pomaga nam zachować spokój, skupienie i zdrowy rozsądek. W świecie kultury konsumpcjonizmu, która próbuje nam wmawiać, że „mieć” jest ważniejszy niż „być” i nakłania do kupowania wciąż nowych rzeczy, stoicyzm pomaga być zadowolonym z tego, co już mamy i doceniać inne wartości.

Pokuszę się o stwierdzenie, że jeszcze 100-150 lat temu łatwiej było praktykować stoicyzm, ponieważ przeciętny człowiek nie był wręcz „bombardowany” wciąż nowymi informacjami, a o reklamach na każdym kroku nikomu się nie śniło w najczarniejszych snach :). Równie istotne jest to, że samo życie trwało wówczas dużo krócej aniżeli dziś. Być może dane, które przytoczę poniżej, będą dla Ciebie dość szokujące, ale statystyki dla Francji, która już w XVIII i XIX wieku prowadziła bardzo dokładne statystyki długości życia obywateli, mówią wyraźnie, iż średnia długość życia w 1875 roku wyrażona w latach wynosiła:

 • dla kobiet 43,4
 • dla mężczyzn 40,8

Dla porównania obecnie jest to:

 • dla kobiet 82,7
 • dla mężczyzn 75,2

I chociażby z tego względu warto nauczyć się walczyć ze stresem, pokusami, zachować dystans do spraw, na które nie mamy wpływu. W przeciwnym razie, przeżycie 80 lat może być o wiele trudniejsze i to pomimo coraz lepszych warunków życia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczekiwana_dalsza_długość_trwania_życia

Które wartości, techniki stoików mogą pomóc pokonać uzależnienie od zakupów?

Stoicyzm oferuje nam wiele wartości i technik, które mogą pomóc nam w walce z uzależnieniem od zakupów. Oto kilka z nich:

 1. Umiarkowanie – stoicy uważali, że należy unikać nadmiaru i ekstremów w każdej dziedzinie życia. Zamiast tego należy dążyć do złotego środka, który zapewnia nam harmonię i równowagę. Zamiast kupować rzeczy bez sensu i na zapas, możemy kupować tylko to, co naprawdę potrzebujemy i używamy.
 2. Samowystarczalność – uświadomienie sobie, że uzależnienie jest niezgodne z naturą ludzką, która dąży raczej do samowystarczalności i niezależności od czynników zewnętrznych.
 3. Rozróżnienie między tym, co zależy od nas, a co nie i skupienie się na tym, co możemy kontrolować, czyli naszych myślach, uczuciach i działaniach. Zamiast oceniać sytuacje jako dobre lub złe, lepiej jest je postrzegać jako neutralne i zastanowić się, co możemy z nich wynieść lub nauczyć się na przyszłość.
 4. Praktykowanie samodyscypliny i samokontroli, które pozwalają na opanowanie pokus i uniknięcie szkodliwych zachowań. Stoicy uważają, że wiele źródeł stresu wynika z naszych nieracjonalnych pragnień i oczekiwań. Ich ograniczenie pozwala uspokoić myśli a tym samym zwiększyć satysfakcję z życia.
 5. Zastosowanie technik radzenia sobie ze stresem takich jak refleksja, powstrzymywanie pierwszych reakcji, prowadzenie dziennika, robienie afirmacji, praktykowanie medytacji czy ćwiczenia mentalne. Każdy powinien szukać technik, które pasują do jego stylu życia. Kluczowe jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami w inny sposób aniżeli poprzez kolejne zakupy.
 6. Odwaga i pewność siebie – stoicy uważali, że odwaga to umiejętność stawiania czoła trudnościom i przeciwnościom losu z godnością i determinacją. Odwaga pomaga nam przezwyciężać nasze lęki, obawy i kompleksy. Pomaga nam także zmieniać to, co możemy zmienić, i akceptować to, czego nie możemy zmienić. Odwaga pomaga nam być bardziej pewnym siebie. Zamiast uciekać od problemów lub szukać pocieszenia w zakupach, możemy stawić im czoła i szukać rozwiązań.

Powtórzę raz jeszcze w dwóch, trzech słowach każdy z powyższych punktów

Umiarkowanie
Samowystarczalność
Rozróżnienie na rzeczy zależne i niezależne od nas
Praktykowanie samodyscypliny
Radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.
Odwaga i pewność siebie

Podsumowując

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego tekstu nie masz wrażenia, że stoicyzm jest „oderwany od rzeczywistości”, a raczej, że jego podstawy „korzenie” są nadzwyczaj aktualne, pomimo że szkoła filozoficzna, którą jest Stoicyzm, liczy sobie ponad 2300 lat.

Jeśli zainteresował Cię temat stoicyzmu, polecam zajrzeć na stronę zestoickimspokojem.pl

Definicja Stoicyzmu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stoicyzm

Podoba Ci się powyższy tekst i sposób podejścia do tematu?
Jeśli tak powinien zainteresować Cię e-book 📚mojego autorstwa.👇

jak mniej kupować

Jak mniej kupować” to publikacja, dla każdego, kto łapie się na tym, że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź więcej szczegółów klikając TUTAJ

Możesz również polubić

Dodaj komentarz