Najczęściej spotykane uzależnienia od czynności
Myśląc o uzależnieniu jednoznacznie utożsamiamy je z różnego rodzaju substancjami. Są nimi: alkohol 🍷, nikotyna 🚬 , narkotyki, ewentualnie leki. Tymczasem od kilkunastu lat obserwuje się szybki wzrost liczby osób uzależnionych od różnych czynności, które nie mają wiele wspólnego z żadną z ww. substancji.
Czy to oznacza, że problem nie istnieje?
Wręcz przeciwnie.
Uzależnienie od czynności to realny i poważny problem, tym bardziej że nie jest on do końca zbadany. Co ciekawe i dziwne zarazem spośród uzależnień wymienionych na grafice jedynie hazard już lata temu został uznany za uzależnienie w całym znaczeniu tego słowa.
Dlaczego uzależnienia behawioralne, bo tak są nazywane fachowo są równie groźne jak te od substancji?
Ponieważ wciąż są traktowane jako coś niegroźnego. Na wszystko znajduje się wytłumaczenie. Przecież każdy je, a czasem je więcej niż inni?. Co jest złego w kupowaniu kolejnej rzeczy w tym tygodniu 🛍️? Pracoholik to z kolei osoba ambitna. A długie godziny spędzone przed ekranem smartfona to znak czasu.
Naprawdę?
Niedawno opublikowane badanie Państwowego Instytutu Badawczego NASK na temat życia nastolatków ukazało dość przerażające dane. Otóż aż 40% nastolatek stwierdziło, że ich życie bez smartfona byłoby puste. Czyż to nie powód do niepokoju o ich kondycję psychiczną?
Czym tak naprawdę różni się uzależnienie behawioralne od uzależnienia od substancji?
Tylko tym, że zmieniamy sposób, w jaki np. rozładowujemy stres. Zamiast butelki alkoholu czy paczki papierosów ktoś opróżnia większość zawartości lodówki🌮🍲🍛. Ktoś inny mający kompleks z dzieciństwa, w którym ciągle słyszał, że nic z niego nie będzie, rzuca się w wir pracy. I popada w pracoholizm.
Nastolatki niemające dostatecznego zainteresowania ze strony rodziców popadają w uzależnienie od social mediów. Bywa też i mówi o tym literatura, że część uzależnień idzie ze sobą w parze. Długi czas przed smartfonem wpędza wiele osób w kompleksy, które następnie próbują leczyć np. zakupem kolejnego ciucha.
I tak koło się zamyka. Jeśli dodamy do tego pewne predyspozycje na poziomie osobowości do popadnięcia w uzależnienie, mamy prawdziwy problem.
Chcesz poznać mechanizmy, które mają sprawić, aby klienci kupowali rzeczy, których nie potrzebują? Sprawdź e-book mojego autorstwa 📚👇
Poznaj e-book – Jak mniej kupować
„Jak mniej kupować” to książka, dla każdego, kto łapie się na tym,
że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat
mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad
jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź szczegóły 👉 KLIKNIJ
Zakupoholizm a osobowość borderline - Jak mniej kupować
[…] jednym z moich wcześniejszych wpisów wspomniałem o tym, że zakupoholizm jest zaliczany do grupy 5 najczęściej występujących […]