Shopee zakończyło działalność w Polsce

Shopee zakończyło działalność

Piątek 13 stycznia 2023 r. okazał się prawdziwie pechowy dla pracowników polskiego oddziału azjatyckiego giganta e-commerce. Tego dnia zakończyła działalność platforma zakupowa Shopee, która weszła do Polski pod koniec 2021 roku z planem podboju naszego rynku i stawienia czoła samemu Allegro. Wystarczył jednak rok, aby w przynajmniej w polskiej odnodze giganta z Azji zaczęło się źle dziać. O pierwszych zwolnieniach w spółce prasa informowała już na jesieni 2022 r. Co ciekawe podobny los spotkał Shopee we Francji i Hiszpanii, które zniknęły z tamtejszych rynków jeszcze w 2022 roku.

Przykład Shopee pokazał, że agresywne i irytujące kampanie reklamowe mogą nie wystarczyć, aby zdobyć na tyle duży udział w danym rynku, aby opłacało się na nim działać. Jest wielce prawdopodobne, że nigdy nie dowiemy się, co tak naprawdę stało się wewnątrz Shopee.
To nie pierwsza przecież firma, która wycofuje się Polski. Przyznanie się do błędu byłoby jej mocno nie na rękę. Stąd tworzy się różnego rodzaju „zgrabne” komunikaty dla prasy o niesprzyjającym otoczeniu makro dla regionu prowadzenia działalności, które tak naprawdę znaczą tyle, co nic.

Chyba że patrzymy z perspektywy globalnej, dla której rynek taki jak Polska to mały punkcik na mapie regionu. Czy w takim razie Francja i Hiszpania, z których Shopee również się wycofało to tylko nieco większe punkty? A może problem leżał w tym, że europejskie prawo jest o wiele bardziej rygorystyczne niż to obowiązujące w Azji? Szczególnie gdy chodzi np. o sprzedaż podróbek.

Przy okazji tego typu historii najbardziej żal pracowników, którzy w większości zostali zaskoczeni informacją o nagłym zamknięciu polskiej spółki. Zakładam, że wysokie pensje, jakie oferowało Shopee, mogły nieco uśpić czujność przynajmniej części z nich. Widać jednak, że specyfika globalnych graczy ma do siebie, że potrafią oni błyskawicznie wyjść z rynku pozostawiając na „lodzie” pracowników, jak i sprzedających na danej platformie. Globalizacja w całym znaczeniu tego słowa.

Z punktu widzenia osób, które miały problemy z pokusami zakupowymi zniknięcie Shopee z polskiego rynku to bardzo dobra wiadomość. Im mniej agresywnych reklam, tym mniej okazji do zbędnych zakupów.

Zainteresował Cię powyższy temat? Sprawdź e-booka mojego autorstwa. 👇

Jak mniej kupować

„Jak mniej kupować” to książka, dla każdego, kto łapie się na tym,
że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.

Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat
mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad
jak z nimi walczyć na co dzień.

E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź szczegóły, darmowe fragmenty >>> KliknijMożesz również polubić

Dodaj komentarz