Przelew na telefon BLIK – dlaczego warto realizować go jedynie do najbliższych?

Przelew na telefon BLIK

Tytuł tego wpisu mógłby równie dobrze brzmieć:
Z jakimi zagrożeniami wiąże się przelew BLIK na telefon wykonany obcej osobie?

Ponieważ jednak moim celem nie jest niepotrzebne straszenie, a raczej wskazywanie potencjalnych zagrożeń, nawet jeśli mają one minimalne szanse wystąpienia, tytuł pozostawiam w tonie poradnikowym.
Od czasu do czasu odchodzę od treści związanych stricte z zakupoholizmem, uleganiem pokusom zakupowym.
Robię to jednak po to, aby pokazać, że zakupy to nie tylko kolejne rzeczy w naszych szafach, ale również pewne zagrożenia czyhające na nas, konsumentów podczas ich robienia czy też dokonywania za nie płatności.
Jakby nie patrzeć oba zagadnienia łączą się ze sobą, gdyż dotyczą wydawania pieniędzy. Dlatego też mam nadzieję, że takie odejście od głównej tematyki bloga spotka się z ciepłym przyjęciem i wniesie wartość do życia czytelniczek i czytelników. Nie przedłużając.

Ponieważ treści na Jak mniej kupować kierowane są głównie do Pań, napiszę z perspektywy Pań.

Zastanów się, czy będąc kobietą, chciałabyś, aby zupełnie nieznana Ci osoba dowiedziała się o tym, jak się nazywasz i gdzie mieszkasz, lub jaki masz numer telefonu komórkowego? (telefon i adres nigdy nie występują łącznie).

Zakładam, że Twoja odpowiedź brzmi – w żadnym razie.
Odpowiedzi w stylu „o Boże”, „jak to w ogóle możliwe?” są jak najbardziej uzasadnione.

Tymczasem do takiego właśnie ujawnienia danych poufnych może dojść, o ile zdecydujesz się wykonać tzw. przelew na telefon BLIK nieznanej Ci osobie.

Bez obaw.
BLIK jest bezpieczny. BLIK jako system działający od 2015 roku spełnia najwyższe standardy i wymogi stawiane bankom przez instytucje nadzoru finansowego. Są jednak kwestie, które wymagają poruszenia, gdyż pomimo że w 99,9% przypadków nie dają one powodów do obaw, warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia.

Zacznę od kwestii najważniejszej.

Rozróżnijmy zatem Płatność BLIK oraz Przelew na telefon BLIK

  1. Płatność BLIK to niezwykle popularny w ostatnich latach standard płatności elektronicznych, który wypiera powoli płatności kartami płatniczymi oraz klasyczne przelewy z wykorzystaniem tzw. operatorów płatności (Tpay, PayU, Przelewy24).

Do płatności za pomocą BLIK potrzebujemy smartfona z aplikacją banku, w którym posiadamy konto.
Chcąc dokonać płatności mamy dwie opcje:

  • wygenerować 6-cyfrowy kod i podać go przy kasie w sklepie,
  • zapłacić zbliżeniowo, jeśli mamy uruchomioną w naszej aplikacji taką opcję.

Płatność BLIK trwa podobnie jak kartą, czyli kilka sekund.
Jest za to wygodniejsza, gdyż nie musimy sięgać po portfel.
Mało tego, możemy nie mieć ze sobą fizycznej karty, aby zapłacić w sklepie.

  1. Przelew na telefon BLIK to usługa, która umożliwia przelanie wskazanej osobie określonej kwoty bez konieczności wykonywania klasycznego przelewu, czyli wypełniania danych odbiorcy, jego numeru rachunku bankowego, tytułu oraz kwoty przelewu.

W przelewach BLIK na telefon, zarówno nadawca, jak i odbiorca przelewu są identyfikowani po numerze telefonu komórkowego. Do wykonania przelewu wystarczy nam znajomość numeru telefonu odbiorcy, a po kilku sekundach pieniądze trafiają na powiązane z nim konto. Co ważne, przelew ten jest bezpłatny.

Tyle słowem wprowadzenia.
Ma to kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia dalszej części wpisu.

Kiedy zatem przelew na telefon BLIK może budzić obawy?

Płatność BLIK poprzez terminal POS, czyli dokładnie ten sam, w którym możemy płacić kartami w sklepach na stacjach benzynowych czy u kuriera jest bezpieczna dla naszych danych, gdyż odbywa się wyłącznie wewnętrznie pomiędzy bankami.

Tymczasem przelew na telefon BLIK odbywa się również wewnętrznie, ale pozostawia po sobie ślad w postaci udostępnienia odbiorcy części danych nadawcy przelewu. Banki tłumaczą to stosownymi przepisami, ustawami itd. I to jest ok.
Nie zmienia to jednak faktu, że są to tzw. dane poufne. Imię, nazwisko, numer rachunku, a tym bardziej miejsce zamieszkania lub numeru telefonu nie są czymś, co powinno być dostępne dla kogoś obcego tylko dlatego, że kupiliśmy coś od niego za 15-20 zł czy nawet 200 zł.

W jakiej przykładowej sytuacji może dojść do przekazania takich danych?

Oto dwa przykłady.

  1. Robisz zakupy na pobliskim straganie. Gdy dochodzi do płacenia, sprzedawca zgłasza, że nie działa mu terminal, ale można mu zapłacić BLIK-iem na numer telefonu. Pyk i poszło. Twoje dane, choć nie wiadomo jak obszerne również.
  2. Odbierasz paczkę od kuriera. On również zgłasza problem z terminalem i proponuje przelew BLIK. Pyk i poszło.

Co robić w takich sytuacjach?
Opcja numer 1, mieć zawsze ze sobą 100-200 zł w gotówce,
Opcja numer 2, zrezygnować z zakupów, odbioru paczki w danym momencie i udać się do bankomatu.

Co zrobisz, zależy zawsze do Ciebie, ale wydaje mi się, że ostrożności niemającej nic wspólnego z przewrażliwieniem nigdy za wiele. Nasze dane są o wiele cenniejsze niż chwila zakłopotania, dyskomfortu
spowodowanego brakiem możliwości zapłacenia w ten czy inny sposób. Koniec, końców to do sprzedawcy należy obowiązek zadbania o sprawny terminal płatniczy. My jako klienci nie mamy obowiązku posiadania ze sobą zarówno karty, jak i gotówki. Idealna sytuacja to taka, w której sprzedawca w sklepie wywiesi kartkę, że ma awarię terminala, a kurier zadzwoni do nas i uprzedzi, że płatność może być jedynie gotówką.

Ostatnia istotna informacja.

Ostatecznie to, które dane nadawcy trafiają do informacji o przelewie, którą widzi odbiorca, zależy w dużej mierze od banków, które biorą udział w transakcji. Tak czy inaczej, moją intencją jest pokazać Ci, z czym wiąże się taki przelew na telefon BLIK.

Co zatem możesz zrobić z właśnie co zdobytą wiedzą?

Jeśli chcesz spać spokojnie, nigdy nie decyduj się na zapłatę typu: przelew na telefon BLIK obcej osobie np. w osiedlowym sklepiku, czy na wczasach. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie. I nie jest to żadna paranoja. Policja regularnie ostrzega nas przed tym, aby nie zamieszczać w social mediach swoich zdjęć z urlopu w czasie urlopu, gdyż wówczas informujemy wszystkich o tym, że nie ma nas w domu. A wykonując przelew na telefon BLIK nie zawsze, ale w niektórych przypadkach podajemy nasz adres lub telefon całkiem obcej osobie.

Dlatego lepiej ograniczyć tego typu przelewy do członków rodziny, najbliższych przyjaciół, z którymi robisz zrzutkę na prezent czy rozliczasz się za wspólny wypad do restauracji. Zasada „Ostrożności nigdy za wiele” jest zawsze w cenie. Technologia pomaga, ale czasem też „otwiera” furtki, który powinny być dobrze zamknięte. I niech takimi pozostaną.

Inspiracją do napisania powyższego wpisu był artykuł na portalu Bankier.pl pt. Przelew na telefon BLIK tak samo szybki, jak płatność kartą, ale nie tak samo anonimowy – ujawniamy szereg danych z 6.09.2023 r.

Podobał Ci się powyższy tekst i sposób podejścia do tematu? Jeśli tak powinien zainteresować Cię e-book mojego autorstwa.👇

jak mniej kupować

Jak mniej kupować” to publikacja, dla każdego, kto łapie się na tym, że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź więcej szczegółów klikając TUTAJ

Możesz również polubić

Dodaj komentarz