Dyrektywa Omnibus – pomoc podczas wyprzedaży

Dyrektywa Omnibus

Nowy, 2023 rok rozpoczynamy m.in. wejściem w życie dyrektywy Omnibus, która to nakłada na sklepy szereg nowych obowiązków mających ułatwić życie konsumentom. Chyba najważniejszą ze zmian, która objęła sklepy, jest ta dotycząca konieczności podawania historycznej ceny podczas różnego rodzaju wyprzedaży.

Na czym polega owa zmiana?

Od 1 stycznia sklep ma obowiązek, obok ceny w ramach wyprzedaży podać najniższą cenę z ostatnich 30 dni.
Przykład jak to wygląda znajduje się na zdjęciu poniżej. Cenę z ostatnich 30 dni zaznaczyłem w zielonej ramce.Ma to na celu wyeliminowanie, a przynajmniej ograniczenie liczby pseudo obniżek, które dotychczas były prawdziwą plagą. W praktyce bowiem duża część sklepów ogłaszała wyprzedaż, nie obniżając praktycznie cen, a jedynie naklejając na produkcie drugą, rzekomo wyższą do niedawna cenę. Niektóre sklepy szły o krok dalej, podwyższając cenę na 2-3 tygodnie przed planowaną wyprzedażą, aby potem móc ją obniżyć i stworzyć wrażenie okazji cenowych.
Po zmianach, my konsumenci zyskujemy cenną informację, czy aby dany produkt jest tak atrakcyjny cenowo, jak można by się spodziewać. Nie każdy bowiem wie o tym, że istnieją narzędzia, które potrafią sprawdzić historyczną cenę produktu nawet kilka tygodni wstecz.

Jak wykorzystać nowe obowiązki sklepów na własną korzyść?

Zanim sięgniesz po kartę płatniczą, sprawdź czy aby cena upatrzonego produktu nie była niedawno jeszcze niższa, aniżeli aktualna. Jeśli tak jest, daj sobie czas. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za miesiąc dany przedmiot jeszcze stanieje. Dając sobie kilkanaście dni na podjęcie decyzji o zakupie, odwlekasz transakcję. I oto nam właśnie chodzi. Często podkreślam, że wszelkie obniżki mają za zadanie zwrócić naszą uwagę na coś, co jeszcze dzień wcześniej było nam obojętne. I bynajmniej zwykle nie chodzi o 50 zł obniżki. Te 50 zł ma nas skłonić do wydania 200-500 zł. Oto cała magia. Dyrektywa Omnibus to zatem cenny oręż w walce z nadmiernym kupowaniem.

Jak mniej kupować

„Jak mniej kupować” to książka, dla każdego, kto łapie się na tym,
że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.

Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat
mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad
jak z nimi walczyć na co dzień.

E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Dowiedz się więcej na stronie e-booka

Możesz również polubić

Dodaj komentarz