4 czynniki, które mogą prowadzić do robienia niepotrzebnych zakupów.

Jak mniej kupować

Od samego początku istnienia Jak mniej kupować moim celem jest szeroko rozumiana pomoc osobom, które mają problem z nadmiarowym kupowaniem. Skrajną jego postacią jest zakupoholizm. Wielokrotnie podkreślałem też, że moje treści są skierowane do każdej osoby, która łapie się na tym, że kupuje rzeczy, których nie potrzebuje, ale daleko jej do zakupoholika.

Uzależnienie ma to do siebie, że nie pojawia się nagle. Z reguły ma swoje podłoże, często głęboko ukryte. Bywa, że 2-3 czynniki nakładają się na siebie, co dodatkowo komplikuje sprawę i utrudnia znalezienie sposobu, aby stawić mu czoła. Dlatego, a właściwie pomimo tego, warto wiedzieć, jakie czynniki mogą stać za tym, że kupujesz niepotrzebne rzeczy. Im szybciej dotrzesz do możliwych przyczyn, tym łatwiej będzie pracować nad danym problemem.

Podkreślę również, iż co prawda to kobiety są bardziej narażone na to zakupoholizm, to problem w kilku procentach dotyczy też mężczyzn. Panowie również mogą skorzystać z zamieszczonych na Jak mniej kupować informacji.

Dla przypomnienia dwa słowa o definicji problemu.

Zakupoholizm jest rodzajem zaburzenia kontroli nawyków i popędów, które polega na kompulsywnym i nadmiernym kupowaniu rzeczy, niezależnie od potrzeb i możliwości finansowych. Zakupoholik odczuwa silną potrzebę robienia zakupów i czerpie z nich chwilową przyjemność i ulgę. Jednak po dokonaniu kolejnego zakupu bardzo często pojawia się u niego poczucie winy, wstydu i żalu. To opis skrajnego przypadku uzależnienia.

Czy oznacza to jednak, że jeśli nie czujesz się jak w powyższym opisie, problem nie występuje?
Istnieje mnóstwo osób, które kupują więcej, niż potrzebują z różnych względów i chcą tego zaprzestać.
Oto 4 czynniki, którym warto się bliżej przyjrzeć, gdyż mogą mieć one kluczowe znaczenie w naszym podejściu do tematu zakupów ogółem.

  1. Czynniki biologiczne mogą być związane z nieprawidłowościami w poziomach neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina, które odpowiadają za nastrój, motywację i nagrodę. Kupowanie rzeczy może być sposobem na podniesienie ich poziomów i uzyskanie chwilowego „kopa”, czyli poprawy samopoczucia.
  2. Czynniki psychologiczne – nadmierne kupowanie może być również wynikiem niskiej samooceny, braku poczucia własnej wartości, lęku, samotności czy nudy. Kobiety mogą szukać ukojenia w zakupach, aby zaspokoić swoje emocjonalne potrzeby, poczuć się lepiej, uciec od problemów i rozładować stres.
  3. Czynniki społeczne – tu mamy do czynienia z wpływem otoczenia, presji społecznej, reklam czy mody. Kobiety mogą kupować rzeczy, aby podnieść swój status społeczny, zaimponować innym, naśladować osoby z otoczenia czy podążać za trendami.
  4. Czynniki rodzinne, które niejednokrotnie stanowią bazę do odkrycia prawdziwych powodów uzależnienia od kupowania. Bardzo często osoby nim dotknięte nie podejrzewają nawet, że dzieciństwo, historia rodziny, które w naturalny sposób wydają się tak odległe dla większości z nich, może mieć również swoje źródło w aktualnie występujących problemach. Przykład: występowanie innego uzależnienia w rodzinie, brak stabilności emocjonalnej czy materialnej w dzieciństwie, nadmierne przywiązanie do kwestii posiadania, nagradzanie pieniężne, nadmierna kontrola lub zaniedbanie ze strony rodziców czy konflikty rodzinne (rozwód).

Lista możliwych przyczyn nadmiernego kupowania jest długa i nie wyczerpuje się wraz z wymienionymi powyżej. Każdy z nas ma swoją własną historię i motywację do robienia niepotrzebnych zakupów. Kluczowe jest, aby rozpoznać problem i szukać pomocy, jeśli kupowanie rzeczy staje się jedną z niewielu czynności, które sprawiają nam radość, jest to zalążek uzależnienia a finalnie cierpienia.

Podobał Ci się powyższy tekst i sposób podejścia do tematu? Jeśli tak powinien zainteresować Cię e-book mojego autorstwa. Zachęcam też do odwiedzin mojego profilu na Instagramie.

jak mniej kupować

Jak mniej kupować” to publikacja, dla każdego, kto łapie się na tym, że kupuje za dużo i zaczyna to dla niego stanowić problem.
Na blisko 180 stronach, Czytelnik otrzyma informacje na temat mechanizmów konsumpcjonizmu i mnóstwo praktycznych porad jak z nimi walczyć na co dzień.
E-book dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI
Sprawdź więcej szczegółów klikając TUTAJ

Możesz również polubić

Dodaj komentarz